Polskie poznawanie świata

Przełęcz Ticlio

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Przełęcz Ticlio

Pociąg FCCA (Ferrocarril Central Andino/Centralna Kolej Transandyjska), na trasie między Chinchan i Ticlio, ok. 4710 m n.p.m. Autor: Kabelleger / David Gubler.

Nad przełęczą Ticlio otwiera się widok na rozległy, mieniący się kolorami płaskowyż porośnięty skąpą roślinnością, głębokie doliny oddzielające pokryte śniegiem szczyty Andów i liczne błękitne jeziora. 

Najwyżej położony węzeł kolejowy na świecie – na przełęczy Ticlio (4 818 m n.p.m.). 

Wiosną 1873 roku osiągnięto przełęcz Ticlio na wysokości 4818m n.p.m. - najwyżej położony punkt linii kolejowej na świecie - do której prowadził wykuty w skale tunel o długości 1200 metrów.
Przez ponad stulecie był to najwyżej położony punkt linii kolejowej na świecie, do której prowadził wykuty w skale tunel długości 1200 metrów, 30 mostów i wiaduktów oraz 62 tunele o długości 6 km.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.