Polskie poznawanie świata

Kolejowe rekordy

Zobacz także Borys Malkin - Odkrycia i dorobek naukowy

Kolejowe rekordy

Przełęcz Ticlio (Abra Anticona), 2009 rok, autor: Juan A. Malo de Molina.

Godny uwagi jest etap prowadzący przez zachodnie stoki Kordylierów – z licznymi tunelami, ostrymi łukami i spadkami, półkami skalnymi oraz podwójnymi zmianami kierunku jazdy.

 

Spadki torów na tym odcinku dochodzą do 4,5 proc. (to maksymalna wartość dla normalnotorowej kolei o trakcji parowej). Na tym właśnie dystansie zostały pobite różne „kolejowe” rekordy: najdłuższy na trasie tunel Galera długości 1 177 m, usytuowany najwyżej na świecie (4 781 m n.p.m.), umożliwiający przejście kolei na atlantycką stronę Kordylierów, oraz najwyżej położony węzeł kolejowy na świecie – na przełęczy Ticlio (4 818 m n.p.m.). 
Odcinek Callao-Oroya do 2005 (kiedy to otwarto linię łączącą miejscowość Golmud w chińskiej prowincji Qinghai ze stolicą Tybetu - Lhasą) był przez wiele dziesięcioleci najwyżej na świecie położoną linią kolejową. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.