Polskie poznawanie świata

Kolej transandyjska obecnie

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Kolej transandyjska obecnie

Tory kolejowe na trasie: Lima - Morococha - Abra Anticona (Ticlio) - La Oroya - Huancayo, ok. 1500 m n.p.m. 2005 rok, autor: Maurice Chédel.

Trzy uderzenia w staromodny dzwon i lokomotywa rusza. Biedne dzielnice na przedmieściach Limy zostają w tyle, pociąg stopniowo pnie się w górę, pokonując liczne skalne półki wcięte w prawie pionowe zbocza.


Im wyżej, tym krajobraz staje się bardziej surowy. Znikają drzewa, pojawiają się krzewy i coraz groźniejsze, często pokryte śniegiem szczyty gór. Na niektórych odcinkach konduktorzy zaciągają zasłony na oknach od strony zbocza – dla ochrony przed spadającymi i stukającymi o szyby kamieniami. Pociąg często niknie w tunelach, z łoskotem wtacza się na stalowe mosty i wiadukty zawieszone nad dolinami. Na stromych stokach nie ma miejsca na pętlę toru, skład pokonuje więc zbocza zygzakami. Wówczas lokomotywa raz ciągnie wagony, a raz pcha je przed sobą. Pociąg dość szybko zdobywa wysokość. Jednak wraz z nią stopniowo zmniejsza się ilość tlenu w powietrzu i pasażerowie zaczynają mieć kłopoty z oddychaniem, bóle głowy i nudności. Na szczęście mogą liczyć na pokładowego pielęgniarza, który podsunie worek z tlenem i udzieli pierwszej pomocy. 

Dziś wspaniałe andyjskie krajobrazy turyści podziwiają nie z okien pociągu, ale... samochodu. Od kilkunastu lat stan techniczny linii kolejowej nie pozwala na jej regularną eksploatację w ruchu pasażerskim. Turystom pozostaje podróż drogą wybudowaną po II wojnie światowej. Biegnie ona obok trasy słynnej kolei, wije się – tak jak tory – pomiędzy masywami gór i skalnymi urwiskami i wielokrotnie z nią krzyżuje na różnych wysokościach.

Kolej Malinowskiego funkcjonuje dzisiaj głównie jako kolej towarowa. Kilka razy do roku, przede wszystkim w okolicy świąt religijnych i państwowych, organizowane są przejazdy turystyczne.
kolej wyrusza w trasę tylko w porze suchej raz w miesiącu. Obecnie specjalne przejazdy dla ograniczonej liczby podróżujących – zwłaszcza turystów, odbywają się tylko raz w miesiącu od kwietnia do października czyli w porze suchej. Miejsca należy koniecznie rezerwować ze sporym wyprzedzeniem.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.