Polskie poznawanie świata

Inicjator osadnictwa Ślązaków w Teksasie

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Strój obrzędowy z tapy

Inicjator osadnictwa Ślązaków w Teksasie

Niemieccy osadnicy w Teksasie, 1844, Bundesarchiv, Deutsches Ausland-Institut, numer inwentarzowy: Bild 137-005007.

Leopold Moczygemba żyjąc wśród emigrantów niemieckich w Teksasie, szybko zdał sobie sprawę z ich dobrej pozycji społecznej i ekonomicznej. Rozmyślając o ich sukcesach doszedł do wniosku, że jego rodzina i przyjaciele z Górnego Śląska przenosząc się do Nowego Świata też mogliby poprawić swoje warunki życiowe. Rozpoczął systematyczne badania różnych terenów pod względem ich przydatności na cele osiedleńcze, oceniał wartość ziemi i jednocześnie zaczął pisać listy do kraju swego dzieciństwa, namawiając ludzi do przyjazdu do Ameryki.


Już w 1853 roku zaczął planować założenie osady w pobliżu New Braunfels. Kupił nawet działkę, na której zamierzał założyć osadę Cracow. Z przyczyn dotychczas nie wyjaśnionych porzucił jednak te plany i wybrał dwa nowe miejsca położone po przeciwnych stronach San Antonio. Jednym z tych miejsc był bezimienny, otwarty płaskowyż położony nad dwoma dolinami rzek w okręgu Karnes, około 60 mil na południowy wschód od miasta, a drugim istniejące amerykańskie miasto Bandera, około 45 mil na północny zachód od San Antonio. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.