Biogram


Leopold Moczygemba OFMConv. urodził się 24 października (niektóre źródła podają datę 18 października) 1824 roku we wsi Płużnica (obecnie wieś w województwie opolskim). Jego ojciec, Leopold prowadził karczmę i młyn w sąsiedniej wsi Ligota Toszecka, matka – Ewa Krawiec była córką chłopa z pobliskiej wsi Boguszyce.


Młody Leopold uczęszczał do gimnazjów w Gliwicach i Opolu. W trakcie swej edukacji zapragnął wstąpić do Zakonu Franciszkanów Braci Mniejszych Konwentualnych i zostać księdzem. Wyjechał do Włoch, gdzie przez pięć lat studiował i przygotowywał się do święceń kapłańskich. Przyjęto go do klasztoru Santa Vitoria delle Fratte w Osino i tam 18 listopada 1844 roku, złożył śluby zakonne. Na księdza został wyświęcony 25 lipca 1847 roku w Pesaro.

W 1852 roku poznał biskupa Jean-Marie Odina z Galvestonu w Teksasie, który poszukiwał w Europie księży i pomocy finansowej dla swojej dalekiej diecezji w Ameryce Północnej. Leopold Moczygemba pragnął wyjechać jako misjonarz w odległe strony świata, więc po uzyskaniu zgody na wyjazd od komisarza generalnego zakonu, wyruszył w lipcu do Teksasu. Tam został skierowany do New Braunfels, a następnie na początku 1854 roku do alzackiej kolonii w Castroville. Obserwując życie imigrantów niemieckich, zdał sobie sprawę z ich sukcesu ekonomicznego i zapragnął aby ten sukces stał się też udziałem jego rodaków. Zakupił ziemie w hrabstwie Karnes, koło San Antonio i w 1854 roku sprowadził Górnoślązaków pochodzących z Płużnicy Wielkiej. Osadnicy założyli miejscowość Panna Maria - pierwszą polską osadę w Ameryce Północnej. Leopold Moczygemba pozostał w Teksasie do połowy października 1857 roku. Potem opuścił ten stan i w 1858 roku za zgodą przełożonych w Rzymie przeniósł misję franciszkanów na północ Stanów Zjednoczonych. W 1879 roku w Orchard Lake (Detroit) założył polskie Seminarium św. Cyryla i Metodego. Przebywał tam - z przerwami na wyjazdy do Europy - do swojej śmierci, czyli do 23 lutego 1891 roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.