Polskie poznawanie świata

Ślązacy a Indianie

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Ślązacy a Indianie

Wojownicy z grupy Komanczów, 1892 rok.

Najniebezpieczniejszą osadą była Bandera – ze względu na stały stan zagrożenia ze strony wojowniczo nastawionych Indian. Z obawy przed napadem, chłopi polscy nie opuszczali swoich domów po zapadnięciu zmroku.


Indianie napadali region leżący na północ i południe od okręgu Karnes. Napady Indian stanowiły poważny problem dla Ślązaków mieszkających w Banderze. Strach przed napadami stał się nieodłączną częścią życia codziennego osadników, którzy w pierwszym rzędzie narażeni byli na te ataki. Napady Indian były tak gwałtowne i częste latem i jesienią 1855 roku, że niektórzy mieszkańcy rozważali nawet możliwość opuszczenia osady na zawsze. Później Indianie uspokoili się nieco, lecz napady nie ustały i ze zmiennym natężeniem powtarzały się jeszcze przez następnych 20 lat.

Najgłośniejsza polską ofiarą Indian był Teodor Kindla, 25-letni pasterz, który latem 1862 roku został napadnięty i okrutnie zamordowany na pastwisku dla owiec położonym na południowy zachód od Bandery. Wojownicy najpierw związali ofiarę, a następnie kłuli włóczniami i strzelali do niego z łuków. Kiedy wciąż jeszcze żywy leżał na ziemi, napastnicy oskalpowali go i ściągnęli skórę ze stóp.

Stosunki z Indianami tak opisywał ksiądz Bakanowski, następca księdza Moczygemby: „W lasach, niedaleko Bandery, ukrywają się Indianie. Mieszkańcy tamtejsi zwykle nie wychodzą nocą poza obręb swoich zagród z obawy przed ich napadem. Gdy Indianie którego z białych dopadną, skalpują mu głowę, to jest zdzierają skórę z włosami, i tak ciężko zranionego puszczają dla postrachu innych. […] Pewnej nocy napadli oni na dom [proboszcza księdza Śnigurskiego] i zaczęli z łuków strzałami doń posyłać”.  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.