Polskie poznawanie świata

Polski Kościół

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Polski Kościół

Kościół katolicki pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, w miejscowości Panna Maria, 2009 rok, autor: Larry D. Moore.

Od samego początku osadnictwa polskiego w Teksasie budowa kościoła w osadzie była dla Ślązaków zawsze jednym z najważniejszych zadań. Własny kościół dawał im możliwość modlitwy na swój własny, polski sposób. Budowa kościołów pochłonęła dużo chłopskich sił w czasie ich pierwszych lat w Teksasie, ale była jednocześnie elementem więzi podczas tego trudnego okresu.


Wkrótce po zakończeniu budowy kościoła w Pannie Marii emigranci nad rzeką Martinez i w Banderze rozpoczęli budowę swoich własnych kościołów. Osadnicy z okręgu Bexar zaczęli wznosić swój drewniany kościół w 1856 lub 1857 roku. W 1958 roku wzniesiono kościół w Banderze. Tek kościół, podobnie jak kościół w Martinez były skromnymi drewnianymi budynkami. Oba kościoły funkcjonowały do wojny domowej. Po wojnie, w lepszych już warunkach ekonomicznych osadnicy mogli je zastąpić budowlami murowanymi. Śląscy chłopi mieszkający w San Antonio nie mieli własnego kościoła. W 1866 roku przenieśli się ze starego kościoła w San Fernando do budynku w dzielnicy polskiej, gdzie poprzednio była piekarnia i magazyn i urządzili tu kościół.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.