Polskie poznawanie świata

Śląskie osady w Teksasie

Zobacz także Polscy inżynierowie w Peru

Śląskie osady w Teksasie

Północno-wschodnia elewacja domu należącego do rodziny Moscygamba, Farm Road 81, Texas Route 123 Vicinity, Panna Maria, Karnes County, TX, autor: Arthur W. Stewart, 27 marzec 1936, Arthur W. Stewart „Historic America

San Antonio (w 1858 roku w San Antonio mieszkało 50 rodzin polskich. Spis z 1867 roku zanotował 43 rodzin), Mieszkańcy Panny Marii założyli w późniejszych latach pobliskie osady Cestohowa i Pawelekville, Kosciuszko, Cotulla (od nazwiska Józefa Kotuli), St. Hedwig (od św. Jadwigi - patronki Śląska), Falls City.


W Martinez powstało w 1855 roku, w 1858 roku w Martinez mieszkało 25 rodzin polskich. Spis z 1867 roku zanotował 34 rodziny. Mniejsze środowiska w Meyersville, Las Gallinas, Yorktown (wg spisu z 1867 roku, mieszkało tam 13 rodzin polskich), Coleto (wg spisu z 1867 roku, mieszkało tam 14 rodzin polskich), Victoria (wg spisu z 1867 roku, mieszkało tam 13 rodzin polskich), Inez (wg spisu z 1867 roku, mieszkało tam 12 rodzin polskich). Największe skupisko polskich Teksańczyków znajduje się w San Antonio i w jego okolicach (Floresville, Karnes City, Poth, Seguin, Stacdale); mieszkają również w Houston i Dallas.

Panna Maria
Panna Maria to najstarsza polska osada w Stanach Zjednoczonych. Założona została na ziemi, zakupionej za pieniądze kościelne przez ojca Moczygembę od irlandzkiego bankiera Johna Twohiga. Zakupiono 238 akrów, z czego 25-29 akrów zostało przeznaczonych na kościół. Początki były bardzo trudne. Mieszkańców nękały węże, koniki polne, malaria, powodzie i susze oraz włóczędzy. Wg danych księdza Moczygemby, w 1858 roku w Pannie Marii mieszkało 120 rodzin polskich. Spis z 1867 roku odnotował obecność już tylko 75 rodzin. 29 września 1856 roku ojciec Moczygemba poświęcił kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Już w 1858 roku w Pannie Marii rozpoczęła funkcjonowanie polska szkoła. Nazwiska osadników to między innymi Moczygemba, Kowolik, Polok, Jainta (Yanta), Piegza, Korus, Korzekwa, Dziok (Dziuk), Jarzombek.

Bandera
Bandera to miasto znajdujące się na północny wschód od San Antonio. Zostało założone w 1853 roku przez Johna Jamesa, Karola DeMontel i Johna H. Herndona, którzy wspólnie zbudowali na jego terenach tartak. Trafiło tu 16 rodzin pierwszych osadników ze Śląska. Przybyli na początku lutego 1855 z San Antonio. Założyciele szukali osadników do zaludnienia miasta, i ucieszyli się z nowo przybyłych emigrantów. Miasto było dość oddalone od innych osad, stale zagrożone ze strony Indian i osadnicy Amerykańscy niechętnie się tam osiedlali. Choć Ślązacy nie założyli Bandery, byli jednak jej głównymi mieszkańcami i dzisiaj w świadomości współczesnych mieszkańców Bandery uważani są na twórców tego miasta.

Ślązacy natychmiast rozpoczęli pracę u Amerykanów w tartaku. Odkupili ziemię od założycieli i pobudowali domy z drewnianych bali. W ciągu trzech lat do Bandery przeniosło się jeszcze 5 rodzin z Panny Marii, którzy uważali, że klimat w tej okolicy jest zdrowszy.. Spis z roku 1867 wykazał obecność 12 rodzin. Zbudowali kościół św. Stanisława.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.