Polskie poznawanie świata

Ślązacy w oczach mieszkańców Teksasu

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Ślązacy w oczach mieszkańców Teksasu


Dla mieszkańców Teksasu, nowo przybyli osadnicy stanowili ciekawą, egzotyczną grupę. Jeden z nich - Lyman Brightman Russel w swoich pamiętnikach zwrócił uwagę na „dziwne, ojczyste stroje” Ślązaków.


Tradycyjne suknie śląskich kobiet, które kończyły się kilka cali nad kostką, uchodziły w Ameryce za nieprzyzwoite i wyzywające. Już pół roku po przybyciu pierwszych Ślązaków, ojciec Moczygemba pisał do rodziny „Dla Hanki nie zabierajcie żadnego wiejskiego stroju, ponieważ tego tutaj nie może potrzebować, jako i wszyscy ludzie, którzy tutaj ciągną. Stroje nasze wiejskie służą tutejszym ludziom na wyśmiech i są przyczyną grzechu”. Większość osadników nosiła na głowach ludowe, płaskie kapelusze i ciepłe, błękitne, wełniane kubraki. Na stopach mieli drewniane chodaki, buty z cholewami po kolana. Byli przygotowani na zimny grudzień i w upalnym Teksasie wzbudzili duże zainteresowanie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.