Polskie poznawanie świata

Pierwsza grupa emigrantów

Zobacz także Ernest Malinowski - Peru

Pierwsza grupa emigrantów

San Antonio, w 1873, widok z lotu ptaka, litografia ręcznie kolorowana, autor: Augustus Koch (1840-?).


Pierwsza grupa Ślązaków wyjechała z Górnego Śląska w ostatnich dniach września 1854 roku pociągiem do Bremy. Pochodzili przeważnie ze wsi położonych wokół Toszka i Strzelc.


„Dnia 26 września przybyło do Berlina koleją 150 Polaków ze Śląska Górnego, a nazajutrz po południu odjechali pociągiem kolei kolońskiej do Bremy, skąd zamierzają odpłynąć do Teksas (do Ameryki). Rzecz ta godną jest wzmianki, bo jak wiadomo, ludy słowiańskie tak są przywiązane do ziemi rodzinnej, iż wychodźstwo u nich jest nadzwyczajnością” (przedruk z prasy niemieckiej, „Czas”, 3 X 1854, s. 3; „Gwiazdka Cieszyńska, 7 X 1854, s. 555).

Po przybyciu do portu, emigranci (159 osób) wsiedli na pokład 265-tonowego trójmasztowca „Weser”, który w październiku wyruszył w 2-miesięczną podróż do wybrzeży Teksasu. Niewielka grupa Ślązaków wsiadła na bryg „Antoinette” i popłynęła za główną grupą kilka dni później. 3 grudnia 1854 roku „Weser” wpłynął do portu w Galveston nad Zatoką Meksykańską. Ślązacy popłynęli dalej mniejszym statkiem wzdłuż wybrzeży Teksasu do portu Indianola, skąd pieszo lub wozami wynajętymi od Meksykanów udali się w głąb kraju. 21 grudnia przybyli do San Antonio. Przywitał ich tutaj ojciec Moczygemba i razem już skierowali się do miejsca, gdzie strumień Cibolo wpada do rzeki San Antonio. Tam na otwartym wzgórzu porośniętym dębami Ślązacy założyli osadę Panna Maria.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.