5A.9 GRZECHOTKA

pochodzenie: grupa etniczna Panare, Zariapo (Rio Zariapo), stan Bolivar, państwo - Republika Boliwii

datacja: lata 80. XX w.

wymiary: długość całkowita 20 cm, dzioby 4,2-6,4 x 2,9-2 x 3,2-2,8 cm

surowiec: dzioby papuzie, sznurek

Grzechotka składająca się z 9 dziobów papuzich różnych rozmiarów (zakrzywione górne części dziobów) zawieszonych na sznurach bawełnianych. W wierzchołku każdego dzioba, tuż przy czubku wywiercono otwór, przez który przeciągnięto sznurek skręcony z 3-4 nici bawełnianych, na końcu związany w supeł umieszczony w środku dzioba. Sznurki wykonane zostały z białej bawełny i zabarwione na kolor beżowo-brązowy przy pomocy ochry.

Wiązki dziobów papuzich lub kopytek zwierzęcych (waica) przywiązywane są do metrowego kija w połowie jego wysokości. Powstaje w ten sposób instrument rytmiczny używany przez kobiety. Uderzając nim w ziemię nadają rytm wykonywanym tańcom.

Eksponat pozyskał w terenie Mariusz Kairski uczestnik AMPED 79/80 – Studenckiej Wyprawy Etnologicznej do Ameryki Południowej z Poznania.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 18 840).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.