Polskie poznawanie świata

5C.1 NACZYNIE NA CHICHĘ

5C.1 NACZYNIE NA CHICHĘ

pochodzenie: grupa etniczna Tukuna, dorzecze Rio Solimoes, Amazonas, państwo - Federacyjna Republika Brazylii

datacja:  lata 60. XX w.

wymiary: 62 x 80 cm

surowiec: glina, włókno roślinne

Naczynie z gliny wypalanej, oplecione włóknem roślinnym, ulepione ręcznie bez użycia koła garncarskiego. Wewnątrz powleczone smołą żywiczną a na zewnątrz malowane barwnikami naturalnymi.

Chicha to tradycyjny boliwijski napój alkoholowy. Przyrządzany jest z ugotowanej białej lub czerwonej kukurydzy, którą następnie poddaje się procesowi fermentacji. Można również spotkać Chichę zrobioną z korzeni manioku, jabłek, winogron i wielu innych owoców (różnorodność składników związana jest z regionem w którym jest wytwarzana). Zgodnie z tradycją chichę spożywa się w małych miseczkach. Chicha w Andach znana jest od tysiąc leci. Już Inkowie spożywali ją przy okazji uroczystości religijnych. 

Eksponat pozyskał w terenie Borys Malkin.

 

Wypożyczono z Muzeum Etnograficznego w Krakowie (MEK 41652).

 

Źródła:

Materiały uzyskane z Muzeum Etnograficznego w Krakowie przygotowane przez Eleonorą Tenerowicz.

https://www.ethnologue.com/country/BR/languages.

 

Opracowała: Małgorzata Dec.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.