5B.13 NACZYNIE

pochodzenie: grupa etniczna Szipibo, Loreto, państwo - Republika Peru

datacja: ok. 1970 r.

wymiary: 15 x 16 cm

surowiec: glina

Naczynie cienkościenne, baniaste o płaskim dnie, obniżonym, wydatnym brzuścu. Modelowane ręcznie z gliny, malowane glinkami. Po wypaleniu było werniksowane na zewnątrz i nieco poniżej krawędzi wylewu przeźroczystą żywicą. Według Anny Kowalskiej-Lewickiej używa się do tego celu dwu gatunków żywicy: ciemnej i przeźroczystej (copal), którą powleka się wnętrze naczyń, żeby uczynić je nieprzepuszczalnymi i przeźroczystą (lacre), którą pokrywa się zewnętrzną powierzchnię dodając im blasku. Naczynie służyło do przechowywania produktów żywnościowych.

Eksponat pozyskał w terenie w 1971 r. Przemysław Seweryn Burchard (1925-2008), etnograf,  reportażysta, podróżnik i speleolog. Autor wielu książek etnograficznych i podróżniczych, podróżował między innymi po Ameryce Południowej i Środkowej. W swoich badaniach zajmował się zwłaszcza mniejszościami narodowymi, akulturacją, interferencją kulturową. Pozyskana przez niego kolekcja związana z Indianami kolumbijskimi znajduje się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 15 913).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82aw_Burchard.

Kowalska-Lewicka Anna – Shipibo, Wrocław: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, 1969.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.