5A.10 GWIZDEK

pochodzenie: grupa etniczna Chamacoco, Gran Chaco, państwo - Republika Paragwaju

datacja: lata 80. XIX w.

wymiary: długość sznurka 55 cm, klocek 6 x 3,8-4,3 cm

surowiec: drewno

Klocek wykonany z drewna „quebracho” – zwanego drewnem żelazowym. Zawieszony na sznurku wykonanym z włókna roślinnego wykonanego z „curaguata” (Bromeliaceas).

Walcowaty klocek o przekroju zbliżonym do łezki, wystrugany z ciężkiego, szaro-beżowego drewna, przyciemnionego na kolor ciemnobrązowy, na powierzchni drewna nieliczne resztki żywicy. Klocek posiada dwa otwory uzyskane metodą wypalenia – w wypukłym bloku klocka znajduje się szerszy otwór, który łączy się pod kontem prostym z węższym otworem znajdującym się na podstawie klocka. W wyprofilowanej ostro ściance bocznej, w jej partii środkowej, wypalony jest otwór, przez który przeciągnięto końce złożonego na półgrubego sznurka, skręconego z jasno-brązowego włókna roślinnego.

Eksponat pozyskał w terenie Józef Siemiradzki w czasie badań prowadzonych w Ameryce Południowej w latach 80. I 90. XIX w.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 16 481).

 

Źródło:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.