Polskie poznawanie świata

5A.12 GRZECHOTKA TANECZNA

5A.12 GRZECHOTKA TANECZNA

pochodzenie: grupa etniczna Chamacoco, Gran Chaco, państwo - Republika Paragwaju

datacja: lata 80. XIX w.

wymiary: długość całkowita 55 cm, racice 5-6 x 4 cm

surowiec: racice tapira, włókno roślinne

Grzechotka branzoletowa z racic tapira zawieszona na sznurku wykonanym z włókien roślinnych. 16 racic tapira w naturalnym szaro-brunatnym kolorze, puste w środku, w czubkach przewiercone dziurki, przez które przeciągnięte sznureczki skręcone z włókna roślinnego (kolor szaro-beżowy). Sznureczki te następnie przyczepione do długiego sznurka wykonanego z tego samego surowca.

Chamacoco (Ishir) są rdzennymi mieszkańcami Paragwaju, niektórzy mieszkają również na obszarach Brazylii, położonych niedaleko granicy z Paragwajem. Nadal zajmują się rzemiosłem, głównie na sprzedaż.

Eksponat pozyskał w terenie Józef Siemiradzki w czasie badań prowadzonych w Ameryce Południowej w latach 80. I 90. XIX w.

 

Wypożyczono z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 16 478).

 

Źródła:

Karta katalogu naukowego PME – Teresa Walendziak.

Ticio Escobar, The Curse of Nemur: In Search of the Art, Myth, and Ritual of the Ishir, Pittsburgh: University of Pittsburgh, Digital Research Library, 2007.

 

Opracowali: Anita Czerner-Lebedew, Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.