Domeyko Ignacy


Któż nie słyszał o słynnym polskim mineralogu, Ignacym Domeyko? Ten geolog i inżynier górnictwa wsławił się badaniom Ameryki Południowej.


W 1837 roku otrzymał propozycję objęcia stanowiska wykładowcy chemii i mineralogii w Coquimbo, w północnym Chile, oczywiście zgodził się natychmiast. Do jego obowiązków należało prowadzenie wykładów z fizyki i chemii, mineralogii oraz metalurgii. Jednocześnie wykonywał też analizy chemiczne zebranych przez siebie minerałów. Domeyko zyskał tym uznanie władz, czego dowodem było mianowanie go sędzią górniczym. Jednak dla naszych rozważań najważniejsze były przerwy wakacyjne Domeyko. Te wolne chwile poświęcał na podróże po Andach. Efektem wojaży były liczne notatki, które spisywał. Podczas sześcioletniego pobytu Domeyko jako pierwszy zidentyfikował nowe minerały czym wsławił się na całym świecie. Na szczęście dla nas, w tych notatkach znalazły się również relacje dotyczące rdzennych społeczności Chile. Szczególnie zaiteresowała go grupa Araucanian 1. W 1845 roku, wydał książkę zatytuowaną „La Araukania y sus habitantes” będącą pierwszą naukową publikacją dotyczącą tej społeczności!

 

1 Araukanie, to plemię zamieszkujące południowo-środkowe obszary Chile oraz południowo-zachodnią Argentynę. Araukanie mówią o sobie Mapucze, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy Ludzie Ziemi. Plemiona te żyć miały jeszcze w czasach prekolumbijskich na południe od terenów zajmowanych przez Inków na obszarze dzisiejszego Chile. Jest to jedna z nielicznych grup niepodbitych nigdy przez Hiszpanów. Obecnie Araukanie żyją w rezerwatach indiańskich w środkowo-południowym Chile, gdzie do dziś zachowali swoje dawne tradycje, sztukę tkactwa, oraz zamiłowanie do wygłaszania przemówień na zebraniach publicznych. Do dziś są dumni, że zachowali swą odrębność kulturalną. Ich populację szacuje się na 300 tysięcy.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.