Polskie poznawanie świata

Strzelecki Paweł Edmund

Strzelecki Paweł Edmund


Podróżnik, geolog, badacz i podróżnik. Wiele można pisać na temat tego polskiego naukowca. Dla naszych zainteresowań najważniejszy jest etap dziewięcioletniej podróży Strzeleckiego dookoła świata.


W tym czasie prowadził interdyscyplinarne badania w różnych częściach globu. W latach 1834–1835 miał możliwość prowadzenia badań przyrodniczych w Ameryce Północnej, a w szczególności w Appalachach, na Florydzie oraz w Meksyku. W Ameryce Południowej z kolei, w Argentynie, Peru oraz w Ekwadorze, zainteresował się tamtejszymi wulkanami oraz złożami mineralnymi. W 1836 roku z kolei skupił się na badaniach geologicznych oraz po części obserwacjach antropologicznych w Brazylii, Urugwaju oraz w Chile. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.