Polskie poznawanie świata

von Tempksy Gustav Ferdynand

von Tempksy Gustav Ferdynand


Urodzony w Prusach w Braunsbergu (Braniewo), Tempski był żołnierzem, pisarzem oraz podróżnikiem. Jako jeden z pierwszych Europejczyków, dotarł w XIX wieku do Kalifornii.


W swych podróżach odwiedził m.in. Meksyk, Gwatemalę i Salwador opisując miejscową ludność. Szczególne miejsce w jego studiach zajęła kultura Zapoteków 1. W rezultacie swoich wizyt stworzył pionierskie plany oraz rysunki stanowisk archeologicznych, które odwiedził. Ukazały się one drukiem w 1858 roku w Londynie. Księga nosiła tytuł „ Mitla: A Narrative of Incidents and Personal Adventures on a Journey in Mexico, Guatemala and Salvador in the years 1853 to 1855” Tempsky nie był jednak archeologiem, nie prowadził profesjonalnych badań wykopaliskowych, jednak to jego praca była pierwszą polską publikacją dotyczącą zabytków Ameryki Środkowej.

 

1 Kultura Zapoteków rozwijała się na terenie środkowego Meksyku, na obszarze dzisiejszego stanu Oaxaca już 2500 lat temu. Zapotekowie znani są ze wznoszenia okazałych budowli świątynnych, pałacowych czy mieszkalnych. Jednym z najbardziej znanych miast Zapoteckich jest Monte Alban, położone na Wyżynie Meksykańskiej. Centrum jest położone 2000 m n.p.m. i około 400 m nad otaczającymi wzgórze dolinami. Mimo odkrycia tylko około 10% pierwotej zabudowy jest to jedno z ciekawszych miejsc w Meksyku. Wzgórze zostało wyrównane. Na ogromnej platformie o wymiarach około 950 x 450 m, powstał zespół budowli zlokalizowany wokół Wielkiego Placu. Na północy i południu powstały dwie wielkie świątynie zbudowane na tarasach piramid. Na Wielkim Placu znaleziono także stele wykonane z kamienia i ozdobione reliefami przedstawiającymi zapoteckich wojowników i ich jeńców. Opisy zawarte są w wykutych na kamieniach hieroglifach.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.