Polskie poznawanie świata

XVII wiek

XVII wiek


Pochodzący z rodziny hrabiowskiej Krzysztof Arciszewski, poeta oraz pisarz. Był także generałem artylerii wojsk holenderskich i wojsk Rzeczypospolitej.


Dzięki karierze wojskowej, w listopadzie 1629 roku, został kapitanem holenderskiej Kompanii Zachodnioindyjskiej i wraz z siedmiotysięczną ekspedycją wylądował w Brazylii. Prowadził tam zbrojne działania z armią m.in. portugalską. Do Brazylii wracał jeszcze kilka razy. Przez cały pobyt w Ameryce, spisywał swoje obserwacje dotyczące indiańskich plemion zamieszkujących teren Brazylii. Ze spisanych notatek, w 1642 roku wydano w Amsterdamie dzieło „De theologia gentili et physiologia christiana sive de origine et progressu idolatriae”. Etnograficzne obserwacje Arciszewskiego przyjmowano z wielkim zainteresowaniem w naukowym środowisku siedemnastowiecznej Holandii.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.