Polskie poznawanie świata

Kozłowski Janusz Krzysztof

Kozłowski Janusz Krzysztof


Niezwykłym archeologiem, który rozwinął archeologię Nowego Świata w Polsce jest Janusz K. Kozłowski, krakowski archeolog, specjalista od okresów paleolitu oraz neolitu. Ukończył studia archeologiczne w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, uniwersytetów w Liege, Brukseli, Ghent, College de France oraz Harvard University. Prowadził badania wykopaliskowe na licznych stanowiskach w Polsce, Egipcie, Bułgarii, Grecji, Turcji i na Słowacji. Osobne miejsce w dorobku naukowym profesora J. K. Kozłowskiego zajmuje archeologia obu Ameryk. Profesor jest niewątpliwie europejskim prekursorem tego rodzaju prac. Rozpoczął je już w latach 60-tych ubiegłego wieku, podejmując badania terenowe na Kubie. Prowadził także badania obszaru karaibskiego. Jego publikacje nowoświatowe skupiają się głównie na okresach preceramicznych. Jego publikacja „Preceramic cultures in Caribbean” (1974) jest jedną z najbardziej cytowanych publikacji dotyczących tego zagadnienia.

Przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Archeologii Epoki Kamienia, a następnie stworzonego przez siebie Zakładu Archeologii Nowego Świata. Nie ulega wątpliwości, że prof. J. K. Kozłowski jest jednym z najwybitniejszych archeologów polskich. Sukcesy, jakie odniósł w tej dziedzinie przełożyły się na możliwość stworzenia w Instytucie Archeologii UJ Zakładu Archeologii Nowego Świata, jednej z nielicznych takich jednostek w Polsce. Obecnie badania w Gwatemali i Stanach Zjednoczonych Ameryki są kontynuowane przez uczniów Profesora.

Kozłowski jest inicjatorem założenia pierwszego polskiego czasopisma archeologicznego w całości poświęconego zagadnieniom archeologii Nowego Świata – Polish Contributions in New Worls Archaeology

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.