Loth Jerzy


Kolejnym badaczem zajmującym się szeroko rozumianą kulturą Nowego Świata był Jerzy Loth, geograf i antropolog pracujący w latach 1904-1906 w Ameryce Środkowej.


W czasie pobytu na tym terenie prowadził badania przyrodnicze. Zainteresowały go również kwestie kultury materialnej Indian zamieszkujących ten obszar. Swe zainteresowania poświęcił także archeologii, wierzeniom, językom oraz pozostałościom po dawnych społecznościach Ameryk. Efektem swoich prac były liczne publikacje dotyczące Indian Miskito i Sumo z terenów dzisiejszego Hondurasu i Nikaragui oraz ich relacji z kulturą Majów. Do dziś są one uznawane za bardzo cenne dzieła archeologiczne, jednak ze względu na to, że Loth publikował jedynie w języku polskim, nie zyskał zasłużonego uznania w środowisku naukowym.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.