Siemiradzki Józef


Pierwszym polskim amerykanistą, był Józef Siemiradzki, rektor Uniwersytetu we Lwowie. Geolog, paleontolog. W okresie międzywojennym Siemiradzki, jako honorowy członek Archaeological Monuments miał możliwość prowadzenia badań na obszarze Brazylii oraz Argentyny.


Przebywał tam w latach 1882-1883, 1891-1892 oraz w 1896 – 1897. Pobyt ten zainspirował go do stworzenia bogatej kolekcji przedmiotów należących Indian Coroado (Gran Chaco) oraz Araucanów z Argentyny. Jego działalność doprowadziła do powstania wielu prac o charakterze archeologicznym i antropologicznym. Jedną z nich była publikacja „Beitrage zur Ethnographie des sudamerikanischen Indianer” z 1898 roku.

Siemiradzki badając Indian, starał się dowieść ich wspólnych korzeni. Indian Amerykańskich podzielił na cztery typy antropologiczne: arktyczną, paleo-Amerykańska, pacyficzną oraz azjatycką o krótkich głowach. W konsekwencji, stworzył teorię o azjatyckim pochodzeniu Indian.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.