Polskie poznawanie świata

Odkrycie nowych stel

Odkrycie nowych stel


Przed rozpoczęciem polskich badań, w Nakum znane były tylko 3 płaskorzeźbione stele odkryte jeszcze na początku XX wieku przez pierwszych badaczy przybyłych do tego stanowiska. W trakcie badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat udało się dokonać odkrycia kilku nowych zabytków pokrytych inskrypcjami lub rytymi przedstawieniami. Jeden z nich zasługuje na szczególną uwagę.


Chodzi o stelę odnalezioną w południowo-zachodnim narożniku Północnego Placu. Fragment steli rozbitej na wiele kawałków wystawał ponad poziomu ziemi jeszcze przed rozpoczęciem badań. Dzięki pracom archeologicznym udało się odsłonić wszystkie jej najważniejsze fragmenty i dokładnie zadokumentować. Odkrycie to jest bardzo ważne, ponieważ jest to czwarta płaskorzeźbiona stela odkryta w Nakum i co najważniejsze, jest ona najlepiej zachowana ze wszystkich dotychczas znanych kamiennych zabytków tego typu. Przedstawia dwie bogato ubrane postacie stojące obok siebie i dzierżące w rękach długie włócznie. Zabytek może być datowany na VIII lub IX w n.e.

Kilkadziesiąt metrów na północ od opisanej wyżej steli, polskim archeologom udało się odkryć jeszcze jedną stelę (tzw. Monument nr 1), tym razem starszą o jakieś 1000 lat od poprzedniej. Jest ona jedną z najstarszych stel Majów w tym regionie i przedstawia kroczącego władcę. Monument 1, datowany na ok. 300-100 r. p.n.e. wskazuje na to, że Nakum mogło być już w tak wczesnym okresie dziejów ważnym ośrodkiem Majów, nad którym władzę sprawowali niezależni władcy – jedni z pierwszych w tym regionie.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.