Polskie poznawanie świata

Sztuka a religia

Zobacz także Starożytny Egipt - życie codzienne

Sztuka a religia

Sztuka i religia w starożytnym Egipcie funkcjonowały nierozerwalnie. Poprzez sztukę przedstawiano motywy religijne, a ze względu na niewielkie zmiany w kwestiach religijnych, sztuka również posiadała swój własny, stały charakter.

 

Potwierdza to historia Echnatona i jego zmian religijnych, które na krótki czas zapanowały w Egipcie w XIV wiek p.n.e. Rzeźby tego władcy i jego małżonki odbiegają od kanonu panujacego wcześniej i pokazywały postacie w bardziej realistycznym ujęciu. Po zakończeniu rządów Echnatona powrócono do poprzedniego porządku religijnego i kolejni władcy byli już przedstawiani w sposób tradycyjny.

Świątynie były bogato zdobione. Z tego przepychu do naszych czasów najczęściej zachowują się przedstawienia reliefowe zdobiące kamienne ściany. Już same one robią wrażenie, a jeżeli dodać do tego żywe barwy, które je niegdyś pokrywały oraz wszelkie inne sprzęty, z różnych względów nie zachowane do naszych czasów, to należy stwierdzić, iż świątynie były same w sobie dziełami sztuki.

Dary grobowe, które miały ułatwiać życie zmarłych w zaświatach, często można określić jako dzieła sztuki. Najbardziej znanym przykładem są przedmioty znalezione w grobie Tutenchamona, władcy Egiptu w XIV wieku p.n.e. Odkrycie to dokonane przez Howarda Cartera w 1922 roku zadziwiło swoim bogactwem. Zmarłego władcę pochowano wraz z wszelkimi potrzebnymi mu rzeczami włączając w to zdobione złotem rydwany, biżuterię, meble, insygnia władzy, natomiast samo ciało zmumifikowano i pokryto wieloma warstwami mającymi je chronić, były to m.in. złota maska, kamienny sarkofag i cztery skrzynie pokryte złotą blachą.

Wpływy greckie i rzymskie na sztukę Egiptu były coraz bardziej widoczne. Dobrym przykładem mogą być tak zwane portrety fajumskie, które powstawały w czasach, kiedy dynastia Ptolemeuszy panowała w Egipcie (305-30 roku p.n.e.). Były to realistyczne przedstawienia malowane na drewnie lub płótnie, które następnie nakładano na twarz zmarłego. Na podstawie tych dzieł sztuki można analizować rodzaje fryzur czy biżuterii, które były popularne w tamtych czasach.

Wraz z zanikiem umiejętności czytania i pisania hieroglifów, a później z pojawieniem się chrześcijaństwa zmieniło się również oblicze sztuki. W okresie chrześcijańskim świątynie (kościoły) były nadal bogato zdobione jednak już w stylu, który można było także spotkać w innych miastach śródziemnomorza.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.