Polskie poznawanie świata

Wykształcenie

Zobacz także K. Tomczek - towarzysz podróży

Wykształcenie


Trudno znaleźć jakieś szersze informacje na temat wykształcenia S. Rogozińskiego.


Urodzony w Kaliszu skończył gimnazjum we Wrocławiu (w innym zaborze – pruskim), a następnie trafił jako „ochotnik do floty” w ówczesnym Sankt Petersburgu, w wieku 17 lat.1 Doświadczenie żeglarskie zdobywał jako marynarz (miczman) a następnie już jako oficer na pancernej fregacie „Generał Admirał” żeglującej „dookoła świata”. Wcześniej, w ciągu półtora roku przechodzi trzyletni kurs na oficera w szkole marynarki wojennej w Kronsztadzie gdzie 29 kwietnia 1880 roku został mianowany na stopień oficerski. Być może wtedy zainteresował się poważniej Afryką i możliwościami jej penetracji. Jednak w trakcie podróży okrętem po Morzu Śródziemnym trafił tylko na kilkanaście dni do Algieru, nie podejmując jednak większych eskapad w głąb kontynentu. W wieku 21 lat porzuca służbę w armii rosyjskiej i poświęca się idei zorganizowania „Pierwszej Polskiej Wyprawy Naukowej do Afryki”. Tutaj mamy nieco więcej informacji o wykształceniu zarówno S. Rogozińskiego jak i jego towarzyszy. R. Vorbrich pisze: Rogoziński starał się zapewnić pewien poziom przygotowania merytorycznego pozostałych członków ekspedycji.

Jego wieloletni przyjaciel – Klemens Tomczek był absolwentem akademii górniczej we Fryburgu. Opanował wiec w wystarczającym zakresie geologię i nauki pokrewne.

Leopold Janikowski – trzeci członek wyprawy – z zawodu kupiec, dla potrzeb przyszłej wyprawy odbył kilkumiesięczny staż w warszawskim obserwatorium meteorologicznym.

Należy w tym miejscu podkreślić, ze żaden z członków ekspedycji nie przeszedł praktyki etnograficznej lub antropologicznej.2 Niestety żaden z nich nie posiadał także praktycznych kwalifikacji czy doświadczenia niezbędnego do pracy w tropiku wśród zgoła odmiennych kulturowo ludów.


 

1 Jego rodzinne miasto w chwili urodzenia i młodości znajdowało się pod zaborem rosyjskim. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na poważne decyzje podejmowane podówczas przez Polaków w wieku czasami nawet kilkunastu lat. Z pomysłem organizacji wyprawy do Afryki wyszedł S. Rogoziński w wieku 21 lat, tyle samo lat miał Klemens Tomczek. Leopold Janikowski był od nich tylko o 5 lat starszy.

2 R. Vorbrich, op.cit. s.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.