Polskie poznawanie świata

Państwo Mali

Zobacz także Starożytny Egipt - okres rzymski

Państwo Mali

W złożonej historii ludów Afryki Zachodniej pierwsze informacje o państwie Mali pojawiają się około XII-XIII wieku. Przełomem jest zwycięstwo władcy Malinke – Sundjaty Keity pod Kirina (1235 r.) i zjednoczenie wszystkich mniejszych i większych grup etnicznych występujących podówczas na pograniczu dzisiejszej Gwinei i Mali.

 

Na początku XIV wieku państwo Mali osiąga swoje apogeum terytorialne i organizacyjne. W latach 1307-1332 rządzi nim Musa I (zwany Mansa Mussa). Mali sięga od Oceanu Atlantyckiego aż po Gao. Mansa Mussa jest muzułmaninem. W roku 1324 odbywa pielgrzymkę do Mekki aby otrzymać tytuł hadżiego. Z podróży przywozi architekta – Iszaka es-Saheliego, który buduje w jego państwie kilka reprezentacyjnych budowli meczety (meczety w Timbuktu i Gao) oraz sale audiencyjną w stolicy. Po pielgrzymce do Mekki państwo Mali zaistniało w historii geografii islamu. Odwiedzają je lub piszą o nim: Omari (1332), Ibn Batuta (1352/53), Ibn Chaldun (1378) i inni. Niestety państwo to nie istnieje zbyt długo w swym najbardziej „rozległym” kształcie. powtarzają się liczne napady sąsiadów – Mossi i Songhajów w 1400 roku, Tuaregów w 1433. W roku 1468 Songhajowie zdobywają Timbuktu i Dżenne. A pod koniec XV wieku do tych grup dołączają Fulbe. Sto lat później władca Mali Mamadou III próbuje odbić Dżenne, ale na odsiecz temu miastu przybywają Marokańczycy pod wodzą paszy Dżudara z Timbuktu i pomysł się nie udaje. Jak pisze W. Filipowiak: W 1668 r. pojawia się ostatnia wzmianka w źródłach europejskich o państwie Mali (O. Dapper).1

Tak jak wszędzie główne centra władzy, administracji i polityki średniowiecznego państwa w Afryce Zachodniej stanowiły stolice. Znana jest dobrze lokalizacja stolica Ghany państwa poprzedzającego Mali - Kumbi Saleh (dziś południowa Mauretania), a także późniejszego państwa Songhaj – Gao. Niestety Ibn Batuta średniowieczny podróżnik, który przebywał w stolicy Mali w latach 1352-53 nie podał żadnych danych które pozwoliłyby ją dokładniej zlokalizować.

 

 

1 Filipowiak W., Średniowieczna stolica królestwa Mali – Niani w VI-XVII wieku, Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdansk, Łódź 1981, s.17-21, tamże bardziej szczegółowe opisy tego tematu. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.