Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Wprowadzenie

Trawelebryta. Pojecie powstałe przed kilku laty. Po raz pierwszy użyte w artykule "Multimedialne podróżopisarstwo czyli narodziny travelebrity" opublikowanym w 2009 roku w periodyku naukowym "Panoptikum”.

 

Pojęcie to niesie ze sobą pewien wydźwięk pejoratywny. Trawelebryta to bowiem nie zwykły podróznik opisujący swe wędrówki, lecz – podróżujący celebryta, czyli osoba powszechnie znana z tego, że … jest znana. Wśród osób, które profesjonalnie zajmują się badaniem obcych kultur, częsta jest krytyka podejścia trawelebrytów do opisywanego świata: z jednej strony brak odpowiedniej wiedzy, z drugiej zaś dostęp trawelebrytów do mediów, powoduje propagowanie uproszczonych i błędnych obrazów obcych kultur, kultywowanie dawnych uprzedzeń i przesądów. Oprócz tradycyjnej formy podróżniczego przekazu, jaką jest książka podróżnicza, trawelebryci coraz częściej posługują się trawelogiem, rodzajem filmowego dokumentu, z reguły cyklicznego, prezentowanego w kanałach telewizyjnych.

 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.