Polskie poznawanie świata

Podróż I - rozpoznanie

Zobacz także L. Janikowski - towarzysz podróży

Podróż I - rozpoznanie

Pod koniec XIX wieku bierze udział w wyprawach na Kaukaz, nad Jenisej i w okolice Jeziora Bajkał. Następnie (jako wspomniany pisarz okrętowy) dociera do Chin, dalej do Japonii i robiąc pętlę - na Sumatrę i do Indii. Swoje przeżycia z Indii opisał w książce: Chmury nad Gangesem. To wtedy zapewne po raz pierwszy „zasmakował” w poznawaniu i opisie dalekiego świata.


W roku 1923 wraca kolejny raz w swoim pisarstwie do tego tematu Azji. Ten pierwszy raz był tam (Kaukaz, Jenisej) jako przedstawiciel petersburskiej Akademii Nauko badający bogactwa naturalne Dalekiego Wschodu Rosji. Opisuje to po latach w książkach: Cień ponurego wschodu, Za kulisami życia rosyjskiego i W ludzkiej i leśnej kniei.

Natomiast opis codziennego życia z Chin, w tym samym okresie (rok wydania 1924), to tematy książek: Cud bogini Kwan Nom, Za chińskim murem. Pisze szybko, bez większych poprawek, książki jego liczą zwykle po kilkaset stron.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.