Polskie poznawanie świata

Barbara Ruszczyc

Zobacz także Starożytny Egipt - III okres przejściowy

Barbara Ruszczyc

Urodziła się w Wilnie w 1928 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przeniosła się do Warszawy gdzie ukończyła liceum i podjęła studia archeologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu magisterium w 1955 roku rozpoczęła studia doktoranckie pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego.


W roku 1972 uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. W roku 1949 podjęła pracę w Muzeum Narodowym w Warszawie i głównie z tą instytucją związała swoje dalsze życie zawodowe. Współpraca z prof. Michałowskim zaowocowała udziałem w kierowanych przez niego misjach archeologicznych w Faras w Sudanie, w egipskiej Aleksandrii oraz w Tell Atrib. Kierownictwo tej ostatniej misji Barbara Ruszczyc przejęła w 1969 roku i kierowała nią przez kolejne 5 lat. W roku 1972 została kuratorem Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Wspólnie z prof. Michałowskim współtworzyła Galerię Faras. Prowadziła wykłady ze sztuki starożytnej na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Teologii Katolickiej oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po przejściu na emeryturę w 1990 roku nadal poświęcała swój czas kolekcji sztuki starożytnej porządkując zbiory i opracowując je naukowo. Rezultatem jej wieloletniej pracy są raporty z wykopalisk i liczne artykuły naukowe poświęcone sztuce starożytnej. Barbara Ruszczyc była członkiem Związku Historyków Sztuki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów. Zmarła w Warszawie w 2001 roku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.