Polskie poznawanie świata

Wprowadzenie

Zobacz także K. Tomczek - towarzysz podróży

Wprowadzenie

Kolekcja zgromadzona przez prof. Romana Stopę obrazująca kulturę ludów Kojsan (za wyjątkiem kilkunastu obiektów, kulturę zbieracko – łowieckich Sanów), liczy w krakowskim Muzeum Etnograficznym 82 obiekty.


Mimo relatywnie niewielkiej ilości eksponatów, jest to bezcenna grupa przedmiotów ukazująca w sposób w miarę wyczerpujący obraz kultury Sanów w latach 30. XX w. Warto podkreślić fakt, że kolekcja ta została zebrana i opracowana przez wybitnego językoznawcę, specjalistę w zakresie podejmowanych badań, dysponującego zarówno wiedzą jak i metodologią badawczą. Stanowi to raczej wyjątek na tle innych polskich badaczy i odkrywców działających w różnych regionach Afryki w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. Kolekcja ta jest integralną częścią dorobku naukowo - badawczego krakowskiego językoznawcy. Jest też przykładem zaistnienia polskiego poznania i opisania kultur Afryki, dokonanego z perspektywy ideowej i metodologicznej dwudziestolecia międzywojennego. Badania profesora Romana Stopy wytyczyły poniekąd ścieżkę dla przyszłych pokoleń, podkreślając wagę i znaczenie badań interdyscyplinarnych, ukazujących możliwie najszerszy obraz opisywanej kultury/grupy etnicznej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.