Polskie poznawanie świata

Bohater narodowy Peru

Zobacz także Obiekty z kolekcji Malkina - Pióropusz czarownika

Bohater narodowy Peru

Obraz nieznanego artysty przedstawiający bitwę pod Callao.

W czasie Bitwy pod Callao, 2 maja 1866, potężna flota hiszpańska podpłynęła do brzegów Peru, aby zająć port Callao i Limę. Ernest Malinowski stanął w obronie niepodległości młodego państwa, nowej ojczyzny.


Jako główny inżynier portu Callao znakomicie ufortyfikował port oraz rozbudował fort Santa Rosa, a następnie sam stanął na murach z bronią w rękach. Dysponując zaledwie kilkoma armatami, Malinowski poprowadził skuteczną obronę Limy, a po zwycięstwie został uznany bohaterem narodowym i otrzymał Honorowe Obywatelstwo Peru.

Przed wybuchem konfliktu zbrojnego z Hiszpanią, Malinowski, wraz z Felipe Arancibią i José Cornelio Bordą, wziął udział w projekcie ufortyfikowania Callao, jako główny inżynier portu. W bitwie pod Callao, w dniu 2 maja 1866 r. potężnej flocie hiszpańskiej przeciwstawiły się wojska nowo powstałych krajów Ameryki Południowej, od niedawna uniezależnione od korony hiszpańskiej. Pierwszoplanową rolę odegrała artyleria, a Ernest Malinowski, który pod koniec bitwy stał na jej czele na wałach fortu Santa Rosa, przyczyniał się do zwycięstwa Peru i jego sprzymierzeńców. Bitwa pod Callao zaważyła na przyszłych losach, nie tylko Peru, ale i całej Ameryki Południowej. Za udział w walce Malinowski otrzymał tytuł narodowego bohatera Peru.

14 kwietnia 1864 roku wybuchł konflikt między Republika Peru a jej byłą metropolią – Hiszpanią. Dzięki Malinowskiemu, któremu ze względu na wcześniejsze doświadczenie wojskowe powierzono działania obronne, port Callao został nie tylko umocniony, ale i wyposażony w pokaźną liczbę dział fortecznych. Armaty umieszczone zostały na ruchomych platformach, dzięki czemu osiągnięto większe pole ostrzału, nakryto je także stalowymi korpusami, ubezpieczającymi ludzi i sprzęt przed pociskami wroga. Peruwiańczycy z zaskoczenia zaatakowali i pokonali zdumionych Hiszpanów. Rząd peruwiański nadał Malinowskiemu honorowe obywatelstwo Peru i uznał go za bohatera narodowego. Wielokrotnie odznaczony za zasługi, doczekał się za życia miejsca na pomniku obrońców Callao, który stoi w centrum Limy. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.