Polskie poznawanie świata

Czas badań

Zobacz także Eksponaty etnologiczne

Czas badań

Pigmeje z Salambongo

Ekspedycja zaczęła się 13 maja 1907 roku kiedy to jej europejscy uczestnicy wyruszyli z Neapolu a do miejsca „zbiorki” w Bukobie (dziś Tanzania blisko granicy z Ugandą) dotarli 9 czerwca tegoż roku.

 

Ówczesna Niemiecka Afryka Wschodnia była stosunkowo nowym tworem politycznym. To pomysł zwołania w roku 1884, przez króla Belgii Leopolda II, tzw. Kongokonferenz w Berlinie pod patronatem O. von Bismarcka uświadomił zapewne Niemcom, że w owym czasie, posiadanie kolonii to sprawa prestiżu państwa. Leopold II chciał formalnie usankcjonować swoje działania w ramach tzw. Wolnego Państwa Kongo. Z racji faktu, że trakcie długotrwałych obrad konferencji (do 1885 roku) poruszano także problem istnienia innych terenów zależnych w Afryce oraz przeprowadzono faktycznie jej podział pod tym względem z czasem zaczęto mówić o Konferencji czy Kongresie Berlińskim. Obok państw zainteresowanych koloniami w Afryce takimi jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Portugalia, Włochy i Belgia w obradach wzięli udział także przedstawiciele m.in. Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Pomimo szczegółowych ustaleń powstałych na tym Kongresie wiele było jeszcze spornych terenów i spornych spraw do załatwienia. Poruszanie się po tym, nie tylko trudnym klimatycznie i mało znanym Europejczykom terenie, wymagało w owym czasie także sztuki dyplomacji. J. Czekanowski pisze m.in. Chodziło wszakże o wyprawę na zachodnie zbocza Ruwenzori, znajdujące się w strefie spornej, administrowanej nominalnie przez króla Toro, tak samo jak okolice Katwe. Wiadomo, że w koloniach należy się liczyć z wielką ilością względów, jeśli się chce osiągnąć coś niezbyt łatwego. Tu nawet uczony musi być przede wszystkim dyplomatą… Drobne uchybienie, w zakresie stosunków towarzyskich wchodzące, może wywołać szkodliwe komeraże i zaważyć na dalszej podróży i warunkach pracy badawczej.1

 

 

1 J. Czekanowski, Tysiące kilometrów pieszo pod równikiem 1907-1909, w: Ze wspomnień podróżników (red. B. Olszewicz), Warszawa 1958, s.19

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.