Polskie poznawanie świata

Podróż VI - bliskowschodnia

Zobacz także Roman Stopa - wybrane obiekty

Podróż VI - bliskowschodnia

To ostatnia podróż F. A. Ossendowskiego. Podróż w zamierzeniach zorganizowana do Ziemi Świętej. W roku 1929 podróżuje on bowiem „szlakiem trzech wielkich religii monoteistycznych”.


W owym czasie jest to terytorium mandatowe Wielkiej Brytanii. Zauważa, znaczący przypływ migrantów-żydów budujących od zera Tel Awiw (oraz podwaliny przyszłego państwa Izrael). Przewiduje poważne kłopoty z tym związane w przyszłości. Po podróży wydaje: Gasnące ognie, Podróż po Palestynie, Syrii i Mezopotamii. W Jerozolimie odwiedza Bazylikę Grobu Pańskiego, przechodzi Drogę Krzyżową (Via Dolorosa), w Betlejem - Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Przedstawiony w tej pierwszej książce (Gasnące ognie) obraz Jerozolimy skłania go do gorzkiej refleksji, że to nie tak powinny wyglądać Miejsca Święte.1 Miejscowi […] piją kawę i grają w kości w przedsionku bazyliki Grobu Świętego, a kupcy plują, ile razy zechcą, na Drogę Krzyżową.2
 

1 Pochodzący z Inflant F. A Ossendowski był kalwinem. Przed śmiercią w roku 1942 przeszedł na katolicyzm.

2 A. F. Ossendowski, Gasnące ognie, Poznań 2011, s. 140

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.