Polskie poznawanie świata

Geografia terenów badawczych

Geografia terenów badawczych

 

Bajkał. Najgłębsze jezioro świata, zarazem drugie co wielkości jezioro Azji, znajdujące się w całości na terenie Rosji, w obecnym Obwodzie Irkuckim i Republice Buriacji. Dybowski oprócz badań nad fauną tego jeziora, prowadził w jego płd.-wsch. części zaawansowane badania limnologiczne.

Góry Jabłonowe. Pasmo górskie położone na wschód od jeziora Bajkał, na obszarach obecnego Kraju Zabajkalskiego (dawnej Daurii) w Rosji. U podnóża tych gór przepływa rzeka Ingoda, nad którą położona jest Czyta, największe miasto i zarazem stolica Kraju Zabajkalskiego. Region ten był pierwszym miejscem pobytu Dybowskiego na zesłaniu i jednocześnie miejscem pierwszych obserwacji i zapisków o charakterze etnograficznym, poczynionych wśród Buriatów.

Dauria (dawna nazwa krainy na terenach obecnego Kraju Zabajkalskiego), Kraj Nadamurski (obecna nazwa Obwód Amurski), Mandżuria (kraina historyczna, obecnie na terenie Chin) i Ussuria (obszary nad rzeką Ussuri, dopływem Amuru) – krainy geograficzno – historyczne położone na wschód od Bajkału, na pograniczu obecnej Rosji, Mongolii i Chin. W większości obejmują tereny dorzecza Amuru i jej największych dopływów. Obszary porośnięte tajgą, historyczne pogranicze rosyjsko – chińsko – mongolskie. Region ten był miejscem dwukrotnych wypraw z udziałem Benedykta Dybowskiego. Pierwszą z nich była tzw. ekspedycja generała Skałkowa w roku 1868, drugą wyprawa wzdłuż Amuru i Ussuri z pobytem we Władywostoku i na wyspie Askold w latach 1873 – 1875.

Kamczatka w obecnym Kraju Kamczackim (wcześniej Obwód Kamczacki i Koriacki Okręg Autonomiczny). Zasadniczą część tego regionu tworzy Półwysep Kamczacki o powierzchni 470 tys. km2. Kamczatka opisana została dopiero w XVIII wieku i nadal pozostaje słabo zaludnionym (na początku XX wieku około 400 tys. mieszkańców), w większości dzikim obszarem z unikalną przyrodą. Dybowski przebywał głównie w jej płd.-wsch. części, w okolicach Pietropawłowska, największego miasta i zarazem portu Kamczatki, stolicy obecnego Kraju Kamczackiego. Rdzenną ludnością Kamczatki są Itelmeni (Kamczadale) zamieszkujący w niewielkiej liczbie jej południowa część oraz Koriacy, znacznie liczniejsi, zamieszkujący północną i środkową część półwyspu.

Wyspa Beringa. Wyspa wchodząca w skład Wysp Komandorskich, małego archipelagu wysp położonych na wschód od Kamczatki. Obejmuje wyspy: Beringa, Miedzianą, Toporkow i grupę skał Aryj Kamień

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.