Polskie poznawanie świata

Życiorys

Zobacz także Stefan Szolc-Rogoziński

Życiorys

Prof. Roman Stopa (08.08.1895, Wola Batorska k/Niepołomic – 15.04.1995, Kraków), językoznawca, etnomuzykolog, autor wielu publikacji naukowych i popularno – naukowych, znawca języków i kultury ludów Kojsan (Koisan, Koi-San, Khoisan): Sanów (Buszmenów) oraz Koin-Koin (Hotentotów).


Wieloletni profesor i wykładowca języków afrykańskich na UJ w Krakowie, jeden z nielicznych polskich badaczy i naukowców prowadzących w Afryce samodzielny projekt badawczy. W 1935 roku przebywał na terenach płd.-zach. Afryki (obecna Namibia i Botswana) wśród Sanów i Koin-Koin, a także sąsiadujących z nimi ludów Bantu. W trakcie językoznawczych badań terenowych w Afryce, zgromadził unikalną kolekcję etnograficzną, obrazującą kulturę materialną Sanów. W zbiorach MEK znajdują się ponadto fotografie wykonane podczas pobytu w Afryce oraz bezcenna kolekcja nagrań – zarejestrowany na winylowych płytach głosem Romana Stopy folklor słowny (opowieści, legendy, bajki i pieśni) ludów Kojsan.

Warto zaznaczyć, że prof. Roman Stopa był prekursorem polskiej afrykanistyki na gruncie językoznawstwa i przyczynił się do wprowadzenia na uniwersytecką katedrę studiów nad językiem i kulturą suahili. W podejściu do zagadnień językoznawczych cechowała go metoda socjolingwistyczna. Podkreślał on, że dla dogłębnego poznania języka nie wystarczą studia nad jego gramatyką czy pisaną w nim literaturą, lecz przede wszystkim należy poznać warunki w jakich język ten funkcjonuje w swoim środowisku. Taką postawę i przekonanie zawdzięczał między innymi głębokiemu humanizmowi i emocjonalnemu stosunkowi dla Afrykanów.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.