Polskie poznawanie świata

Jadwiga Lipińska

Zobacz także Badania ośrodka Krakowskiego

Jadwiga Lipińska

Urodziła się w 1932 roku w Warszawie. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. Zarówno pracę magisterską (1956) jak i rozprawę doktorską (1964) przygotowała pod kierunkiem prof. Kazimierza Michałowskiego. Habilitowała się w 1975 roku, a w 1991 uzyskała tytuł profesora.


Jej zainteresowania oraz związana z nimi kariera naukowa związane były ściśle ze starożytnym Egiptem. Prace badawcze w Egipcie rozpoczęła w 1960 roku od pobytu w Tell Atrib, a następnie w Aleksandrii. Uczestniczyła również w pracach w sudańskim Faras i syryjskiej Palmyrze. Od 1962 roku brała udział w kierowanej przez prof. Michałowskiego misji w Deir el-Bahari w odkrytej przez polską misję świątyni Totmesa III. W roku 1964 przejęła kierownictwo tych badań. Rezultatem tych prac była jej rozprawa habilitacyjna dotycząca architektury wspomnianej świątyni. Do Deir el-Baharii powróciła w 1978 roku i aż do roku 1996 kierowała Polsko-Egipską Misją Archeologiczno-Konserwatorską Totmesa III mająca na celu rekonstrukcji dekoracji ścian oraz samej architektury świątyni Totmesa III. Obok pracy badawczej związanej z działalnością wykopaliskową Jadwiga Lipińska rozwijała swą karierę jako muzealnik. Od 1958 do 2002 roku pracowała w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, opiekując się kolekcją sztuki starożytnego Egiptu. Szereg publikacji dotyczących zabytków zgromadzonych w ramach tej kolekcji jest właśnie jej autorstwa. W 1991 roku została kuratorem Działu Sztuki Starożytnej pozostając na tym stanowisku przez kolejne 10 lat. Jadwiga Lipińska niestrudzenie krzewiła wiedzę o starożytnym Egipcie prowadząc zajęcia dla studentów na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Łódzkim oraz na Akademii Teologii Katolickiej. Wygłaszała również wykłady na zagranicznych uniwersytetach. Spod jej pióra wyszedł szereg publikacji popularno-naukowych oraz bardzo liczne publikacje naukowe dotyczące różnych aspektów sztuki i architektury starożytnego Egiptu. Zmarła 4 października 2009 roku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.