Polskie poznawanie świata

Podróż II - w kierunku otchłani

Zobacz także K. Tomczek - towarzysz podróży

Podróż II - w kierunku otchłani

Po wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej w roku 1905 został zmobilizowany i wysłany na Daleki Wschód. Pracuje tam jako wojskowy-geolog badający możliwość wykorzystania miejscowych bogactw naturalnych na potrzeby armii.


Z Mandżurii dociera do Charbina (będącego wówczas we władaniu Chin). Kolejne podróże prowadzą do Kraju Ussuryjskiego, na Sachalin a nawet do Korei. Wcześniej, w Rosji, trafia dwukrotnie przed sąd (raz z kara śmierci), drugi raz skazany zostaje na rok twierdzy. W obu wypadkach za działalność polityczną na rzecz Polski i Polaków w Rosji. Wychodzi z więzienia w 1908 roku wraca do Petersburga i pisze kolejną książkę W ludskoj pyli opisująca doświadczenia więzienne, zbierającą pozytywne recenzje nawet od Rosjan. Jej polskie tłumaczenie opatrzone tytułem Od szczytu do otchłani wychodzi w 1925 roku.

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.