3.3 INSTRUMENT MUZYCZNY

nazwa: Kamelengoni

pochodzenie: grupa etniczna Mandinge, Bamako, District de Bamako, państwo - Republika Mali

datacja: ok. 2010 r.

wymiary: 116 x 28,5 x 35 cm

surowiec: tykwa, drewno, skóra, nylon

Kamelengoni (kamalengoni) jest sześciostrunowym instrumentem szarpanym, podobnie jak bolon ma kuliste pudło rezonansowe i długi gryf. Zbudowany na wzór donso ngoni – tradycyjnego instrumentu używanego głównie przez myśliwych w trakcie uroczystości łowieckich. Eksponat wykonany z przeciętej, kulistej tykwy średnich rozmiarów, obciągniętą skórą krowią o ściętej sierści przyczepioną do pudła rezonansowego za pomocą pinezek stalowych, (niegdyś tradycyjnie używano do tego drewnianych kołków). Pod skórę wetknięte bambusowe kijki, mostek wykonany z płytki drewnianej, całość unieruchomiona sznurkiem. Błona skórzana bez otworu. Struny wykonane z żyłki nylonowej (tradycyjnie wykonywane były z rozciągniętych jelit, dziś powszechnie używa się do tego celu żyłki wędkarskiej).

Począwszy od lat 80. XX w. instrument ten stał się popularny wśród młodych ludzi, stąd nazwa kamele ngoni (kamele w języku bamana oznacza „młody człowiek”).

Eksponat pozyskany w trakcie wyprawy etnologicznej „Ossendowski 2013”. Zakupiony w artisanie Adama Kone w okolicy targu w Bamako.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/A/2184).
 

Źródło:

Diallo Mamadou –  La musique malienne, Bamako: Le Figuier, 2000.

                                  

Opracowali: Magdalena Bogdan, Grzegorz Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.