Polskie poznawanie świata

Lityńska-Zając Maria

Lityńska-Zając Maria

Dr hab. Maria Lityńska-Zając – biolog, archeobotanik. Uzyskała tytuł zawodowy na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego (1982), następnie doktoryzowała się w Instytucie Botaniki im. Władysława Szafera PAN (1996).

 

Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie archeologia, zdobyła w 2006 r. w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. Obecnie pracuje w krakowskim oddziale tejże instytucji (w Ośrodku Archeologii Gór i Wyżyn) na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Prowadzi badania makroskopowych szczątków roślinnych pozyskiwanych na stanowiskach archeologicznych. Koncentrują się one głównie na poznaniu roślin, które były związane z człowiekiem w przeszłości i miały znaczenie w gospodarce dawnych społeczności rolniczych. Studia te służą poznaniu historii flory i roślinności synantropijnej, a także problemów wynikających z interakcji człowiek-środowisko. W latach 1986-2012 wielokrotnie uczestniczyła w pracach polskich i międzynarodowych zespołów naukowych na terenie Egiptu (m.in. w dziewięciu sezonach badań Combined Prehistoric Expedition, realizowanych przez Southern Methodist University w Dallas oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN). Za swoje największe osiągnięcia naukowe związane z badaniami Afryki uważa opracowanie materiałów roślinnych z osady kultury Nagada w Armant, neolitycznego cmentarzyska w Gebel Ramlah i osady Berget el Sheb.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.