Polskie poznawanie świata

Olędzki Jacek

Olędzki Jacek

dr hab. Jacek Olędzki, prof UW, etnolog-filmowiec, muzealnik, ur. w 1933 w Warszawie zm. tamże w 2004 r., otrzymał tytuł magistra (1955) na Uniwersytecie Warszawskim, stopień doktora (1965) w Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk, stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Warszawskim, pracownik Instytutu Historii Kultury Materialne PAN i Studium Afrykanistycznego UW.


Początkowo badacz kultury Mazowsza i Kurpii, z czasem jednak dotychczasowe zainteresowania badawcze poszerzył o studia afrykanistyczne. W latach 1972-1973 uczestniczył w I Akademickiej Wyprawie Afrykanistycznej Uniwersytetu Warszawskiego, spędzając blisko rok w 13 krajach afrykańskich. Trzy lata później r. uzyskał stypendium Institut Fondamentale d’Afrique Noire w Dakarze, gdzie prowadził badania nad kodyfikacją norm etycznych. Trwałym obszarem jego studiów afrykanistycznych była współczesna sztuka Afryki i rękodzieło, a także związane z tym wierzenia i mitologia. Syntetyczne podsumowanie prac prowadzonych w Afryce zamieścił w książce „Ludzie wygasłego wejrzenia. Szkice poświęcone wybranym kulturom pierwotnym dawnego i współczesnego świata” (1999).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.