Polskie poznawanie świata

Piłaszewicz Stanisław

Piłaszewicz Stanisław

prof. dr hab. Stanisław Piłaszewicz, afrykanista-językoznawca, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym uzyskał tytuł magistra (1968), stopień doktora (1973) i doktora habilitowanego (1980) oraz tytuł profesora (1989), pracownik Katedry Języków i Kultur Afryki oraz członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk.

 

W ramach wymiany akademickiej prowadził badania terenowe i archiwalne w Ghanie (1973-1974). Był także wykładowcą języka i kultury Hausa na uniwersytecie w Maiduguri w Nigerii (1984-1985). Głównym nurtem jego aktywności naukowej jest filologiczne wydawanie rękopisów hausańskich (częściowo też w języku arabskim) w zmodyfikowanym alfabecie arabskim adżami, opatrzonych komentarzami natury literaturoznawczej i językoznawczej. W omawianych utworach literackich analizuje różne aspekty islamu w Afryce Zachodniej, stąd też jego zainteresowanie tak zwanym „czarnym islamem”. Efekty swoich prac zawarł w szeregu książek i monografii naukowych poświęconych językom i kulturom Afryki. Do najważniejszych zaliczyć można: „Język hausa” (1971, 19782, 19893), „Historia literatur afrykańskich w językach rodzimych. I. Literatura Hausa” (1983, 19892), „Potęga księgi i miecza prawdy. Religia, cywilizacja i kultura islamu w Afryce Zachodniej” (1994), „Hausa Prose Writings in Ajami” (2000), „Religie i mitologia czarnej Afryki” (2002).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.