Polskie poznawanie świata

Rybiński Adam

Rybiński Adam

dr hab. Adam Rybiński, prof. UW, etnolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, zawodowo związany z Instytutem Geografii i Studiów nad Rozwojem.

 

W latach 1974-1975 przebywał na stypendium w Algierii prowadząc badania nad pasterskimi społecznościami Sahary. Ostatecznie swoje zainteresowania skoncentrował na Tuaregach zamieszkujących Kel Ahaggar i Kel Adjjer, prowadząc obserwacje w wybranych oazach oraz wędrując po badanym terenie z tuareskimi przewodnikami i przemytnikami (także arabskimi). Początkowo prowadził badania na temat tradycyjnego wychowania i szkolnictwa formalnego dzieci nomadów, które systematycznie pogłębiał i poszerzał o nowe zagadnienia z zakresu historii saharyjskich Tuaregów i gospodarki algierskich nomadów. Ich podsumowaniem była wydana znacznie później (1999) monografia „Tuaregowie z Sahary. Tradycyjna kultura Tuaregów Kel Ahaggar na przełomie XIX i XX wieku”. Nadal pozostając wiernym badaniom tej grupy w latach 2003-2008 rokrocznie wyjeżdżał do Afryki, tym razem skupiając się na współczesnej muzyce i poezji oraz problematyce związanej z tworzeniem się narodu tuareskiego. W 2002 poszerzył teren badań o Maroko i Niger, gdzie prowadzi obserwację kultur innych grup etnicznych tego obszaru – Derma, Hausa, Fulbe, Kanuri i Tekna. Wraz z synem, Władysławem tworzy dokumentację filmową i fotograficzną.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.