9.14 KSIĄŻKA

nazwa: Seocek

pochodzenie: grupa etniczna Koreańczycy, Seul, państwo - Republika Korei

datacja: poł. XX w.

wymiary: 20,5 x 30,4 cm

surowiec: papier

Wiedza w księgach, szczególnie w tych starych była dla Koreańczyków bardzo ważna. Wacław Sieroszewski przytacza opowieść o pewnym królu, który odsunął pierwszą żonę, a hołubił nową wybrankę. Jego służba, aby zwrócić mu uwagę na jego niewłaściwe postępowanie, posunęła się do pewnego podstępu: „(…) kazali wydrukować książkę niby stare dzieło, podali mu ją mówiąc:

 - W tej książce jest opisana historia jak pewien król wyróżniał niegdyś druga żonę, a pogardził pierwszą i co z tego wynikło. Niech wasza cesarska Mość raczy łaskawie przeczytać. A stało w tej książce, że wskutek niesprawiedliwej miłości królewskiej, spłynęły na kraj wszelkie nieszczęścia. Król zrozumiał o co chodzi, posłał po swoją pierwsza żonę, kazał jej się umyć uczesać i wrócił ją do swojej łożnicy. Odtąd kochał obie, ale tajemnie przekładał zawsze drugą, chętniej się z nią bawił i obcował. Aż zdarzyło się z rana, gdy przy myciu igrał  z nią, ta broniąc się i odpychając go od siebie, zadrasnęła go wypadkiem w czoło. Jest takie prawo, że kto cesarza dotknie a tym bardziej zrani, musi umrzeć. Ministrowie dostrzegli znak na czole króla i dowiedziawszy się, ze uczyniła to druga jego żona, zażądali wydania jej. Król odmówił. Dwadzieścia razy zwracali się doń. Wciąż odmawiał, aż spadły na kraj susze niezmierne. Wtedy wydać ją musiał. Ministrowie kazali jej zażyć truciznę, lecz ponieważ nie chciała umierać i skopała nawet nogami dostojników, co jej czarę przynieśli, postanowiono udusić ją pomiędzy dwoma drzewami, aby stało się za dość prawu i ona umarła nietknięta rękami ludzkimi”.

Darowizna Kim, Hyung Jou i Choi, Hanwoong.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Az/161).

 

Źródła:

Sieroszewski Wacław – Korea. Klucz Dalekiego Wschodu, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1960.

Wywiad z Kim, Hyung Jou i Choi, Hanwoong.

 

Opracował: Lucjan Buchalik.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.