7.7 NARAMIENNIKI

pochodzenie: Nowa Gwinea, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XIX/XX w.

wymiary: (PME 2 466): wysokość 14 cm, średnica 8 cm,

                (PME 10 689): wysokość 16 cm, średnica 10 cm

surowiec: szylkret

PME 2 466

Naramiennik wykonany ręcznie z masy rogowej pancerza morskiego żółwia zwanego szylkretowym. Szylkret był bardzo popularnym surowcem na Oceanii o czym może świadczyć duża ilość zachowanych do dzisiejszych czasów przedmiotów, które można spotkać w galeriach sztuki plemiennej. Forma otwartej, szerokiej obręczy o regulowanym obwodzie. Wewnętrzna powierzchnia naramiennika jest chropowata, ze śladami skrobania. Natomiast powierzchnia zewnętrzna jest wygładzona, pokryta rytym ornamentem (PME 2 466) przedstawiającym linie małych trójkątów biegnących ukośnie w stosunku do krawędzi naramiennika. Drugi naramiennik (PME 10 689) część zewnętrzna również ma pokrytą ornamentem. Przedstawia on dwie gwiazdy (10 i 8 ramienną), ramiona gwiazd wypełnione trójkątami. Powierzchnia między gwiazdami wypełniona drobnymi rytymi okręgami. W zagłębieniach rytów widoczne ślady wapna.

Naramienniki tego typu zakładane były przez dorosłych do tańca sing-sing.

Żółw szylkretowy żyje w rejonach tropikalnych raf wszystkich oceanów. Dziś zagrożony jest wyginięciem, jednak mimo to wciąż jest zabijany dla mięsa oraz ozdobnego pancerza. Rękodzieło z wykorzystaniem masy rogowej z pancerza tego żółwia popularne jest w Japonii. W Europie już starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali skorupę tego żółwia do wyrobu biżuterii oraz grzebieni. W czasach nowożytnych popularne były oprawki do okularów z szylkretu. Pancerz żółwia szylkretowego podobno da się kształtować. 

Pierwszy z naramienników (PME 2 466) prawdopodobnie został pozyskany w terenie przed I wojną światową, przywieziony do Wrocławia stanowił część kolekcji etnograficznej w tamtejszej Katedrze Etnografii. W 1953 r. przekazany do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Drugi z naramienników (PME 10 689) został pozyskany w terenie w wiosce Finschafen w 1888 r. przez Maksymiliana Karola Marcelego Łukowicza. Zakupiony przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w 1962 r. od Jana Łukowicza.

PME 10 689

Eksponaty wypożyczone z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie (PME 2 466, PME 10 319).

 

Źródła:

Carlier Jean-Edouard – Art. De Micronésie, Paris: Voyageurs & Curieux, 2013.    

Karta katalogu naukowego PME – Jolanta Kuśmierz, Paweł Matwiejczuk.

Bodrogi Tibor – Art in north-east New Guines, Budapest 1961.

Collaer Paul – Ozeanien, Leipzig 1974.

https://www.pinterest.com/pin/135811744985530173/.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.