7.20 NARAMIENNIK

nazwa: mwali

domniemane pochodzenie: Wyspy Trobrianda, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: XX w.

wymiary: 11,5 x 6 x 4 cm

surowiec: muszla

Ozdobny naramiennik wykonany ręcznie z muszli. Obręcz wycięta z trzonu większej, stożkowatej muszli (Conus leopardus) z doczepioną muszlą kauri dekorowaną ozdobami z plastikowych paciorków i nasionami dzikiego bananowca.

Naramiennik w lokalnym języku zwany mwali według badaczy ścisłe powiązany z obrzędami kula.

Kula to system wymiany oparty na zasadzie wzajemności, polegający na okrężnej wymianie przedmiotów o znaczeniu obrzędowym. Tradycję tę szeroko opisał Bronisław Malinowski w dziele „Argonauci zachodniego Pacyfiku”. W kula biorą udział plemiona z Nowej Gwinei, Luizjad, wyspy Woodlark, Archipelagu Trobrianda, Wyspy d'Entrecasteaux. Wymianie podlegają tylko dwa rodzaje przedmiotów określane jako vaygu – naramienniki z dużej stożkowej muszli (Conus millepunctatus) zwane mwali oraz naszyjniki zwane soulava wykonane z czerwonej muszli spondylusa. Ludy biorące udział w kula żyją na wyspach tworzących zamknięty pierścień. Naszyjniki są przekazywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaś naramienniki poruszają się w przeciwną stronę. Za przedmiot z jednej grupy, otrzymuje się rzecz z drugiej. Proces wymiany ma jasno określone reguły, a naczelną zasadą jest by rewanżować się przedmiotem o jednakowej wartości. Biorą w niej udział wyłącznie wybrani mężczyźni.

Eksponat pozyskany przez Barbarę i Janusza Czamarskich w trakcie ich pobytu na Wyspach Trobrianda w latach 80. XX w. Zakupiony od sprzedawcy pamiątek, który miał swój stragan przed wejściem na lotnisko. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt od kolekcjonerów w 2015 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/58).

 

Źródła:

b.a. – Art. Massim. Une sélection d’oeuvres provenant de la Jolika Collection de Marcia et John Friede, et à divers amateurs, Aix en Provence: Galerie Franck Marcelin, 2016.

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

Malinowski Bronisław – Argonauci zachodniego Pacyfiku, Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Naukowe, 1981.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.