6.4 TARCZA I PAŁKA

pochodzenie: Australia Zachodnia, państwo -  Australia

datacja: początek XX w.

wymiary: 56 x 14 cm; 65 x 2,5 cm

surowiec: drewno

Komplet złożony z niewielkiej, wąskiej tarczy oraz pałki. Przedmioty wykonane są z pojedynczych kawałków drewna. Tarcza w kształcie smukłego owalu, lekko wypukła wzdłuż pionowej osi symetrii. Powierzchnia tarczy skromnie zdobiona nacięciami. Barwa monochromatyczna, brązowo-pomarańczowa. Pałka o prostej formie z nieregularnymi, drobnymi śladami żłobienia przy jednym z końców. Kolor pałki taki sam jak tarczy.

W Australii znane były dwa typy tarcz: wąskie i szerokie. Te pierwsze powodowały jedynie odbicie oszczepu lub bumerangu, zmieniały kierunek lotu miotanej broni. Znane są głównie południowo-wschodniej części Australii. Zaś te drugie przyjmowały i zatrzymywały uderzenie oszczepu, bumerangu lub pałki.

Większość broni i narzędzi, którymi posługiwali się rdzenni mieszkańcy Australii była ozdabiana. Nawet jeśli twórca nie decydował się na wykonanie na powierzchni przedmiotu zdobień, to zawsze dbał o jego estetykę. Głównym dostawcą drewna do wyrobu broni było drzewo mulga (acacia aneura – gatunek akacji) wyróżniające się jasną bielą i ciemnym rdzeniem. Toteż często spotkać można przedmioty, np. bumerangi o jasnych brzegach i ciemniejszym środku co już samo w sobie daje efekt niezwykle dekoracyjny. Niektóre przedmioty w różnych częściach kontynentu są zawsze w określony sposób zdobione. W przypadku broni dekoracje pełniły również funkcję magiczną. Malowidła i ryty użyczały niejako przedmiotowi swojej magicznej mocy. Ozdobiona broń była w mniemaniu Aborygenów skuteczniejsza od nie ozdobionej. Zdobienie broni miało zatem aspekt psychologiczny. Wojownik lub myśliwy skradający się z przygotowaną bronią stawał się spokojniejszy i bardziej zręczny. Zabiegi zdobienia broni często były wielokrotnie powtarzane, gdyż barwniki miejscowe nie należały do trwałych. Taką dbałość o wygląd broni oraz przywiązanie do niej można porównać do zachowań europejskich myśliwych stale pielęgnujących swoją broń przed oraz po jej użyciu.

Eksponat zakupiono (za pomocą Internetu) w antykwariacie w Australii.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/62/1-2)

 

Źródła:

Rose Federick, Pierwotni mieszkańcy Australii,  Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.

Reed A.W., An Illustrated Encyclopedia of Aboriginal Life, Sydney, 1969, s. 140.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.