7.27 OZDOBA Z PIÓR

pochodzenie: Mount Hagen, państwo - Papua Nowa Gwinea, Melanezja

datacja: poł. XX w.

wymiary: 22 x 33 x 15 cm

surowiec: pióra rajskiego ptaka

Pióropusz wykonany ręcznie z piór rajskich ptaków. Pióropusz o małej średnicy, w kształcie niskiej kępki. Pióra barwy brunatno-czarnej, powiązane u podstawy sznurkiem naturalnym.

Rajski ptak, z którego piór wykonano pióropusz jest symbolem Nowej Gwinei. Nazwa obejmuje całą rodzinę ptaków z rzędu wróblowatych, których inna nazwa to cudowronki. Znanych jest ponad 30 gatunków rajskich ptaków, które to występują na Molukach, Nowej Gwinei i w północno-wschodniej Australii. Zamieszkują tam lasy tropikalne, gdzie mają stosunkowo mało wrogów a mnogość pożywienia. Charakteryzuje je barwne upierzenie, ozdobne pióra na głowie lub ogonie oraz niezwykłe rytuały godowe. Do dziś fauna wyspy nie jest poznana w pełni. W 2005 r. naukowcy prowadzący badania w górach Foja w zachodniej, indonezyjskiej części wyspy, znaleźli rajskiego ptaka którego nigdy wcześniej nie widziano żywego, a znano go wyłącznie z kilku preparowanych okazów, pochodzących sprzed stu lat.

Eksponat w terenie pozyskali Barbara i Janusz Czamarscy prawdopodobnie zakupiony w okolicach Port Moresby w latach 80. XX w. Muzeum Miejskie w Żorach zakupiło obiekt w trakcie aukcji w Desa Unicum w maju 2014 r.

 

Własność Muzeum Miejskiego w Żorach (MŻo/Au/8).

 

Źródła:

Wywiad z Barbarą i Januszem Czamarskimi.

Dworczyk Wojciech – My dzicy Papuasi, Warszawa: Czytelnik, 1975.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,22214,dziesiatki-nowych-gatunkow-odkryto-na-nowej-gwinei.html.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cudowronki.

 

Opracowali: Magdalena Bogdan, Lucjan Buchalik

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.