Polskie poznawanie świata

Pedro Nunes

Pedro Nunes

Wpływ magnetyzmu ziemi i kulistość powierzchni wprowadza duże zniekształcenia w wykreśleniu prawidłowego kursu  jednostki.


Wykreślenie rzeczywistego kursu od zawsze zaprzątało umysły nie tylko kapitanom, ale także naukowcom i astronomom. W 1542 roku portugalski matematyk, astronom, lekarz i kartograf Pedro Nuñes, żyjący w latach  1492- 1577  opracował teorię loksodromy znacznie ułatwiającej wykreślenie prawidłowego kursu na morzu. Oprócz prac teoretycznych i praktycznych związanych z loksodromą zajmował się także, na polecenie króla, udoskonalaniem przyrządów nawigacyjnych - doskonalił ich wskazania. Był królewskim kartografem, profesorem uniwersytetów w Lizbonie i Combirze. Od jego nazwiska pochodzi wynaleziona przez francuskiego matematyka Pierra Vernier podziałka kreskowa „noniusz” (jest to pomocnicza podziałka zwiększająca dokładność odczytania na głównej podziałce kreskowej. Noniusz umożliwia odczytanie ułamkowej części wartości działki elementarnej, podziałki głównej na podstawie ustawienia kresek obu podziałek).  

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.